Ikke, ikke, ikke en de rest kan stikken.
Dat is het gevoel dat veel ondernemers hebben omdat medewerkers steeds egoïstischer lijken te worden. Loyaliteit naar een werkgever, opdrachtgever of klant lijkt haast niet meer van deze tijd. En dat medewerkers vooral een instagramwaardig leven na streven.
Ikke, ikke, ikke en de rest kan stikken!
Veel mensen, vooral veel jongeren, lijken vooral met zichzelf bezig te zijn. En denken vooral in, ik en niet in wij. Ze willen vooral dingen doen die ze leuk vinden.
Hoe ga je hier als ondernemer mee om is dan ook vaak het gespreksonderwerp tijdens mijn coach gesprekken. De wereld is veranderd. Voorgoed. Als ondernemer is het de kunst om je aan te passen, op jouw manier, in mee te gaan.
Anders heb je geen bestaansrecht meer.
Moet je als ondernemer dan ook egoïstischer, minder loyaal en harder worden? Ik ben geen voorstander. Maar je moet wel mee met de tijd. Het gedachtegoed dat mensen jarenlang voor je werken en loyaal zijn moet je leren loslaten.
Hoe kun je hetzelfde werk met dezelfde kwaliteit leveren, zonder dat je aan bepaalde personen vastzit. Dat is de uitdaging van nu. Hoe is voor iedere ondernemer uiteraard anders. Hier spar ik vaak over. Je kunt niet blijven hangen, in vroeger was alles beter.
Want vroeger is niet nu.
Je moet als ondernemer innoveren en meedoen, anders haak je onherroepelijk af. Werk heeft niet meer de betekenis die het vroeger voor mensen had. Vroeger was werk, het hebben van een vaste baan voor jongeren heel belangrijk. Nu lijkt dat minder het geval.
Je kunt en mag daar als ondernemer wat van vinden, maar dit is hoe het nu bij sommige gaat. Je moet het werk, de werkomgeving en de samenwerking leuker maken. Jij moet je aanpassen en meebewegen, anders heb je straks geen personeel, product of dienst meer.
En dus geen bedrijf meer.
Zijn (jongere) medewerkers van nu egoïstischer of hebben ze andere prioriteiten? Het antwoord zal wel ergens in het midden liggen. Hoe vervelend ook, het is aan jou om je aan te passen. Wil je een keer sparren? Ik hoor je graag!
Jip Rietbergen
Ik help ondernemers en leiders persoonlijk en zakelijk groeien | 30+ jaar ondernemer | 25+ jaar coach | 3000+ ondernemers & leidinggevende gecoacht | Corporate & Business Coaching met resultaat | 06-23 23 98 22 | Kennismaken is kosteloos.