De wereld is niet eerlijk, dat is ze nooit geweest en zal ze ook nooit worden!
Soms hoor ik ondernemers wel eens zeggen: “Het voelt zo oneerlijk, waarom heeft hij of zij zoveel succes, terwijl ik minstens zo hard werk?” Herkenbaar? Tja, de wereld is niet eerlijk. Dat is ze nooit geweest, en dat zal ze ook nooit worden. Deal with it.
Sommigen starten met meer geld, een groter netwerk of betere kansen. Anderen kennen de juiste mensen of staan op het goede moment op de juiste plek. En jij? Jij moet misschien voor elke centimeter knokken. Maar dat is geen reden om op te geven, vind ik. Het is simpelweg de realiteit waar je mee om moet gaan.
Het gaat er niet om of je het eerlijk vindt, maar hoe jij omgaat met de omstandigheden. De sleutel is focussen op waar je wel invloed op hebt. Energie steken in klagen over wat je niet hebt, levert je niets op. Sterker nog: het kost je alleen maar kracht en focus.
Succesvolle mensen en zeker succesvolle ondernemers gaan niet in de slachtofferrol zitten, maar onderscheiden zich door leiderschap en verantwoordelijkheid te nemen. Ze accepteren de situatie, hoe oneerlijk ook, en vragen zich vervolgens af: “Wat kan ik eraan doen? Waar heb ik wel invloed op?”
Hard werken alleen is geen garantie voor succes. Het draait ook om slim werken. Om keuzes maken. Om leiderschap, zichtbaar zijn, je netwerk uitbreiden, risico’s nemen en doorzetten waar anderen stoppen.
De ondernemers die het verst komen, zijn niet per se de slimste of de rijkste. Het zijn degenen die leren van fouten, doorgaan, omgaan met tegenslagen en zich als slachtoffer opstellen.
De wereld is niet eerlijk. Maar dat hoeft ook niet. Want wie verantwoordelijkheid neemt en consistent actie onderneemt, creëert zijn eigen kansen. En dus succes.
Dus vraag jezelf af: blijf je hangen in “het is niet eerlijk”? Of gebruik je het als brandstof om sterker, slimmer en wijzer te worden dan je concurrent?
Jip Rietbergen – 16 jaar business & ondernemerscoach